ارتودنسی به روش دایمون

ارتودنسی به روش دایمون

ارتودنسی به روش دایمون

ارتودنسی به روش دایمون یا  damon systemیکی از روش های ارتودنسی است که در آن از همان براکت های معمولی استفاده می شود ولی دیگر نیازی به کش های کوچک نیست و اصطکاک بین دندان ها و براکت ها کمتر می شود. بدین سبب باعث می شود که بیمار تعداد مراجعات کمتری به مطب داشته باشد. در این روش براکت ها از سرامیک یا مواد شفاف ساخته شده اند و از لحاظ ظاهری شبیه به براکت های فلزی هستند.

طرز کار دستگاه ارتودنسی دایمون

در ارتودنسی به روش دایمون برای هدایت دندان ها به محل مناسب خود به جای کش های کوچک از گیره های مخصوصی استفاده می شود. این گیره های کوچک فشار وارده بر دندان را کمتر کرده و چون نیاز به جایگزینی ندارند بیمار کمتر نیاز است تا به پزشک خود مراجعه نماید.

ارتودنسی به روش دایمون

 

انواع ارتودنسی به روش دایمون

ارتودنسی به روش دایمون به دو صورت فعال و غیر فعال انجام می گیرد.

فعال : در این روش از وایر های ضخیم تری استفاده می شود که باعث ایجاد فشار بیشتر در دندان ها شده و با نیروی بیشتر دندان هارا به محل خود هدایت می نماید. این سیستم برای کسب نتایج دائمی کنترل بیشتری دارد.

غیر فعال : در این روش از وایر های نازک تری استفاده می شود که اصطکاک کمتری ایجاد نماید. معمولا از این تکنیک درابتدای ارتودنسی استفاده می شود.

 مزایا

ارتودنسی به روش دایمون یکی از روش های اثبات شده ترکیبی از براکت های غیر فعال دایمون، وایر های کالیبره و پروتکل درمانی غیر تهاجمی می باشد که اصطکاک کمی ایجاد می نماید. در این روش نیاز به کشیدن مکرر دندان ها نمی باشد . چون در ارتودنسی به روش دایمون از نیروی کمتری برای نصب براکت ها روی دندان ها استفاده می شود ، در نتیجه با کاهش اصطکاک نیروی کمتری به دندان ها وارد می شود. این روش با کارکرد راحت برای بیمار سریعتر ، راحت تر و در طی جلسات کمتر انجام می گیرد. در بیشتر بیماران ، درمان در کمت راز ۷ ماه صورت می گیرد. راحتی بیمار افزایش می یابد و کیفیت بیشتری دارد.

با تشکر مدیریت سایت دکتر خسروانی فرد ،  ارتودنتیست و متخصص ارتودنسی دندان

 

بدون نظر

درج دیدگاه شما

19 − پنج =