ارتودنسی ثابت و ویژگی های آن

ارتودنسی

ارتودنسی ثابت چیست و چه ویژگی هایی دارد ؟

همانطور که میدانید یکی از درمان های قطعی و اصولی برای از بین بردن بد فرمی و نا مرتبی دندان ها ارتودنسی می باشد، به کمک ارتودنسی می توان جایگاه دندان را اصلاح نمود و به توجه به اهمیت داشتن دندان های زیبا و سالم نیاز است تا کوچکترین بهم ریختگی را نیز بر طرف نمود .

یکی از ارتودنسی هایی که بسیار رایج است و در موارد بسیاری از آن استفاده می شود ، ارتودنسی ثابت است که به صورت ثابت در دهان و برروی دندان ها قرار می گیرد و فشار های لازم برای تغییر جایگاه دندان ها را وارد می نماید .

این نوع ارتودنسی اجزای کوچکی به نام «براکت» توسط مواد دندانپزشکی روی سطح دندان چسبانده می شود  او این عمل بدون هیچ آسیبی به دندان انجام می شود ، ارتودنسی ثابت به کمک سیم ها و کش هایی مخصوص، دندان ها به سمت مورد نظر سوق داده می شود. در این روش همه این اجزا ثابت بوده و بیمار نمی تواند به صورت دلخواه آنها را از دهان خود خارج کند. این روش معمولا برای درمان های دندانی قابل اجراست، زیرا علاوه بر حرکت دادن دندان ها، ریشه های آنها را هم حرکت می دهد، بنابراین ارتودنتیست کنترل بیشتری روی دندان ها دارد.

 

ارتودنسی
ویژگی ارتودنسی ثابت

امکان برداشتن ارتودنسی ثابت از روی دندان نیست ، فردی که ارتودنسی ثابت را استفاده می کند تا پایان دوره ی درمان باید براکت ها را به همراه داشته باشد ،  این نوع ارتودنسی به طور محکم به دندان ها متصل است و بیمار نمی تواند آن را از دهان خارج کند. قرار دادن و به کارگیری و تنظیم این دستگاه  توسط متخصص ارتودنسی و یا ارتودنتیست انجام می شود که باید نسبت به این مساله اهمیت ویژه ای داده شود ( مهم ترین نکته برای داشتن دندان های زیبا و سالم زیر نظر بودن توسط یک متخصص ارتودنسی است ) انتخاب دندانپزشک  باید با درایت و هوشمندانه باشد تا دچار مشکلات شایع نشوید .

متأسفانه برخی از دندان پزشکان عمومی، بدون آموزش کافی و تجربه لازم اقدام به معالجه با این وسایل می کنند و صدمات وسیع و جبران ناپذیری از جمله تحلیل ریشه دندان ها یا خوردگی استخوان برای بیمار ایجاد می نمایند. این نوع دستگاه ها پس از رویش دندان های دایمی و به طور معمول پس از ۱۲ سالگی برای مرتب کردن دندان ها به کار می رود.
تاثیرات  ارتودنسی ثابت برروی دندان ها

۱-  حرکت دندانها در فضای مناسب

۲- تنظیم دندانهای شلوغ

۳- اصلاح روابط دندانهای دو فک

از تغییرات مثبت ایجاد شده توسط ارتودنسی ثابت می باشد ، که زیبایی و ترتیب دندان ها را به همراه دارد .

 

ارتودنسی

در مرحله ارتودنسی ثابت براکت ها بر روی دندانها چسبانده می شوند و یک سیم از بین براکت ها گذرانده می شود که با کش های بسیار ظریف به براکت ها انداخته می شود . این کش ها می توانند سفید و یا رنگی باشند . این کش ها در هر جلسه تعویض می شود ولی سیم ها ممکن است هر جلسه عوض نشود و براکت ها هم تا انتهای دوره درمانی در دهان باقی می مانند . در بعضی از موارد نیاز است که از بیمار دندان کشیده شود که براساس نوع ناهنجاری ، شدت ناهنجاری ، سن مراجعه بیمار ، می تواند هر نوع دندانی باشد که معمولاً آسیاهای کوچک فک بالا و پایین می باشد .

 

با تشکر مدیریت سایت دکتر بهنام خسروانی فرد – ارتودنتیست

بدون نظر

درج دیدگاه شما

6 + 16 =