ارتودنسی ثابت

ارتودنسی ثابت

در این نوع ارتودنسی بیمار نمی تواند دستگاه ارتودنسی را از دهان خارج نماید و در واقع ارتودنسی در طول یک سال درمان در دهان باقی می ماند. بسیاری از افراد نگران زیبایی دندان ها در طول این یک سال خواهند بود ، اما در دستگاه ارتودنسی ثابت اجزا به صورت نگین هایی برروی دندان چسبانده شده و ثابت می گردند ، نگین ها که در واقع براکت گفته می شوند ، توسط يک سيم که از بين اين براکتها گذرانده می شود با کش های ظريفی که به دور براکت ها انداخته می شود(و می توانند رنگی باشند) در جای خود ثابت می شوند و دندان ها را ر موقعیت های لازم جای گزاری می نمایند .

نیاز است تا شما در طول درمان چند جلسه مراجعه داشته باشید، اين کش ها هر جلسه تعويض می شوند ولی سيم ها ممکن است هر جلسه عوض نشود و براکت ها هم که تا پايان درمان باقی می مانند. این روش درمانی برخلاف درمان های متحرک، تا حدی وابسته به همکاری بیمار می باشد اما معمولا دوره ی درمان ارتودنسی در کلینیک دکتر خسروانی قبل از یک سال خواهد بود .

هرچند که طول درمان ارتودنسی با توجه به نوع ناهنجاری بیمار و شدت مشکل متغیر است اما بیشترین زمان لازم حداکثر یک سال خواهد بود .

برای کاهش دوره ی درمان چه اقداماتی لازم است ؟

خوردن غذاهای سفت و جویدنی مانند ته دیگ ، بلال، میوه های هسته دار، زیتون و غیره توصیه نمی شود . در صورتی که فشار زیادی به دندان ها وارد شود براکت از دندان جدا می شود و در این صورت نیز باید براکت جدیدی برای بیمار چسبانده شود که این امر می تواند باعث طولانی شدن زمان درمان و آسیب به دندان گردد. در این دوره بیمار از نظر بهداشت، به مراقبت های خاصی نیاز دارد تا از ایجاد تغییر رنگ و پوسیدگی در دندان ها جلوگیری به عمل آید.

 

ارتودنسی-ثابت

آیا تمامی دندان های بهم ریخته قابل اصلاح هستند ؟

خیر، بهم ریختگی دندانی در برخی موارد به صورت صد در صدی نخواهد بود و برای حل این مشکل ، که به دلیل عدم همخوانی اندازه ی فک ودندان ها و يا وجود مشکل های فکی متوسط بروز می نماید ، امکان جفت شدن قابل قبول دندان ها وجود ندارد ،از دندان های دائمی بيمار کشيده شود.

برای رفع این مشکل نیز معمولا دو دندان آسيای کوچک بالا يا چهار دندان آسيای کوچک بالا و پايين کشيده می شوند. به یاد داشته باشید که کشیدن دندان ها در شرایط ویژه خواهد بود اما به عنوان يک قانون هرگز نبايد دندان های نيش کشيده شوند (حتی اگربه صورت کامل بيرون زده باشد بايد دندان پشتی کشيده شود و دندان نيش به جای خود حرکت داده شود.

درمان فاصله دندان ها با ارتودنسی

اصلی ترین شیوه برای از بین بردن فواصل دندان ها ارتودنسی است ، فواصل ايجاد شده در اثر کشيدن دندان ها با حرکت ساير دندان ها پر خواهد شد و در پايان درمان که کمتر از یک سال است به طور کامل فاصله ها بسته می شوند و بيمار هيچ مشکلی از نظر زيبايی، جويدن و يا تکلم نخواهد داشت.

 

آیا دندان عقل باعث از بهم ریختگی سایر دندان ها می شود؟

لزوما وجود دندان عقل دلیل محکمی برای بهم ریختن دندان ها نیست ، بسیاری از افراد بر این تصور که با کشیدن دندان های عقل ، سایر دندان های آن ها مرتب می شود این اقدام را انجام می دهند .بايد بدانيد که کشيدن دندان عقل باعث مرتب شدن دندان های جلو نمی شود و از فضای دندان عقل نمی توان برای منظم کردن دندان های نيش و قدامی استفاده کرد. برای همين گاهی علاوه بر کشيدن دندان های عقل با مسير رويشی نامناسب بايد دندان های آسيای کوچک را نيز برای منظم کردن ساير دندان ها کشيد.

ارتودنسی تا چه سنی برای فرد مناسب است ؟

معمولا محدودیتی برای درمان ارتودنسی وجود ندارد ، به شرط وجود سلامت لثه ها و بافت های نگه دارنده ی دندان ها امکان حرکت دندان ها با ارتودنسی ثابت در هر سنی وجود دارد.بهترین و مناسب ترین سن برای ارتودنسی دوره ی نوجوانی و جوانی است تا بتوان از رشد فکین در جهت رفع ناهنجاری ها کمک گرفت ، با افزایش سن مختصری سرعت حرکت دندان ها کاهش می یابد.

تفاوت ارتودنسی ثابت با متحرک در چیست؟

ارتودنسی دندان به صورت ثابت برای اصلاح روابط فکی و بهم ریختگی های شدید کاربرد دارد ، ارتودنسی ثابت نیاز بسیاری به ظرافت کار،دقت ، تجربه و تخصص دارد ، ارتودنسی در دوره ی دندانپزشکی عمومی آموزش داده نمی شود و آموزش آن فقط در دوره ی تخصصی ارتودنسی انجام می شود از این رو نیاز به مراجعه به متخصص ارتودنسی (ارتودنتیست ) خواهید داشت .

دکتر بهنام خسروانی فرد
مدرک دندانپزشکی از شهید بهشتی
بورد تخصصی ارتودنسی از اصفهان
استاد دانشگاه

تماس با دکتر
تهران ، خیابان ولیعصر
بالاتر از میدان ونک ، کوچه والی نژاد ، پ۳۶
۰۲۱۸۸۷۹۵۲۳۵-۸۸۶۶۲۵۵۷
تهران ، صادقیه ، بین فلکه اول و دوم صادقیه
پلاک ۷۴۷
۰۲۱۴۴۲۳۴۷۲۴-۴۴۲۰۵۲۵۲

بدون نظر

درج دیدگاه شما

بیست − 13 =