ارتودنسی متحرک دندان

ارتودنسی متحرک

ارتودنسی متحرک دندان

در ارتودنسی متحرک فرد نیازی به داشتن براکت های دائمی ندارد و هر زمان که نیاز داشته باشد می تواند ارتودنسی را از دهان خارج نماید ، البته پیش از این نیز بیان شد که نوع ارتودنسی که دندانپزشک در نظر می گیرد، با توجه به روابط فکی و مشکلات دندان است .

منظور از ارتودنسی با دستگاه متحرک این است که بیمار می تواند دستگاه ارتودنسی را از دهان خارج کند.ارتودنسی متحرک برای افرادی مناسب است که یا مشکلات دندانی کمی دارند ویا سن ان ها بسیار اندک است . بهم ریختگی های ساده که تنها نیاز به منظم شدن جزئی دارند با استفاده از ارتودنسی های متحرک قابل اصلاح خواهد بود .

ارتودنسی متحرک

انواع ارتودنسی متحرک

ارتودنسی متحرک شامل دو نوع کلی می باشد :
پلاک های متحرک ساده برای حرکات جزئی دندانی
پلاک متحرکی که برای رفع ناهنجاریهای فکی مانند عقب بودن فک پایین یا بالا به کار می رود.

از ارتودنسی متحرک در چه مواردی استفاده می شود ؟
همانطور که بیان شد ، از ارتودنسی های متحرک برای مرتب کردن دندان ها در شرایطی استفاده می شود که یا بی نظمی دندانها کم است و در ضمن سن بیمار برای انجام درمان ارتودنسی ثابت کم می باشد به عبارت دیگر دندان های شیری با دندان های دائمی جایگزین نشده اند .
همچنین این نوع ارتودنسی برای جابجایی فک ها نیز به کار برده می شود. در برخی افراد که نیاز به جلو یا عقب کشیدن سطحی فک می باشد می توان از این ارتودنسی استفاده نمود . این دستگاهها برای جلو آوردن فک پایین و یا جلو آوردن فک بالا براساس نیاز بیمار به کار برده می شوند و بین یک تا دو سال زمان لازم دارند تا نتیجه ی نهایی را به فرد ارائه دهند ، البته این عمل در کلینیک دکتر خسروانی فرد در کمتر از یک سال قابل اصلاح و رفع خواهد بود .
آیا پلاک متحرک می تواند با ارتودنسی ثابت ادغام باشد؟
بله ، پلاک متحرک می تواند به صورت مستقل و یا به همراه ارتودنسی ثابت به کار برده شود .

چه مراقبت هایی برای نگهداری از ارتودنسی متحرک نیاز است ؟
بعد از هر وعده غذایی پلاک متحرک ارتودنسی می بایست با کمک مسواک و خمیردندان برساژ شوند و سپس زیر جریان آب شسته شوند . لازم به ذکر است که در روزهای اول در هنگام استفاده از پلاک متحرک مشکلاتی در تکلم ، ترشح زیاد آب دهان و غیره برای بیمار ایجاد می شود که معمولاً بعد از چند روز برطرف می شود .

 

از دیگر مراقبت های لازم:

  • پلاک های دندان با توجه به مواردی چون
  • وضعیت رشدی بیمار
  • نوع ناهنجاری
  • شدت ناهنجاری
  • همکاری بیمار در استفاده از دستگاه ارتودنسی
  • پاسخ فیزیولوژیک بیمار

در نظر گرفته می شود ، و البته تمامی موارد یاد شده در نتیجه ی ارتودنسی نقش خواهد داشت . در بعضی از بیماران پلاک متحرک باید همیشه به جز موقع غذا خوردن و ورزش استفاده شود و در بعضی از بیماران دیگر می بایست پلاک ها در هنگام شب استفاده شوند.

 

با تشکر مدیریت سایت دکتر بهنام خسروانی

بدون نظر

درج دیدگاه شما

18 − ده =