ارتودنسی و مصرف مواد مخدر

ارتودنسی و مصرف مواد مخدر

ارتودنسی و مصرف مواد مخدر

ارتودنسی تکنیکی است که با وارد آوردن نیروهای ارتودنسی به دندان باعث جابجایی آن ها و قرار گیری دندان ها در محل صحیح خود می شود. مصرف مواد مخدر باعث می شود که دندان ها در دریافت نیروهای ارتودنسی با مشکل مواجه شوند. وقتی مولکول های مواد مخدر مرتبا وارد بدن می شوند ، همراه با سیستم گردش خون وارد بافت های لثه شده و دریافت  نیروی مکانیکی سیستم ارتودنسی را با مشکل مواجه می کنند.

اثرات مصرف مواد مخدر بر دهان

مواد مخدر در طولانی مدت اثر خود را بر دهان و دندان ها نشان می دهد.بدین صورت که مصرف مواد مخدر به مرور باعث تحلیل رفتن بافت نرم لثه ها و پوسیدگی دندان ها می شود. کسانی که مواد مخدر مصرف می کنند همیشه با مشکل خشکی دهان مواجه هستند که دلیل آن اسیدی بودن مولکول های مواد مخدر است.

از سوی دیگر ، مصرف مواد مخدر ممکن است که بیمار را تا ۱۲ ساعت بخواباند. در طی این مدت ، اسیدی که در محیط دهان ترشح می شود می تواند شدیدا به دندان ها آسیبب بزند . در این شرایط با فشار دندان ها در خواب ، سایش دندان ها روی هم اتفاق افتاده و مینای دندان ها آسیب می بیند. این آسیب راه ورود میکروب ها به دهان و صدمه زدن به دندان ها را باز می نماید. در فرادی که مصرف مواد مخدر دارند ، عدم رعایت بهداشت دهان و دندان ، خشکی دهان و تمایل به مصرف مواد قندی ، باعث پوسیدگی و از بین رفتن دندان ها می شود.

ارتودنسی و مصرف مواد مخدر

دخانیات و ارتودنسی

لثه هایی که دارای سلامت کامل هستند ، صورتی رنگ هستند و با نیروی مناسب دندان ها را درون خود نگه می دارند. در فردی که دخانیات مصرف می کند لثه ها به مرور آسیب دیده و توان دریافت نیروی ارتودنسی را ندارند بنا براین درمان ارتودنسی غیرقابل استفاده می شود. ترک استعمال دخانیات و درمان لثه ها اولین اقدام برای درمان ارتودنسی می باشد.همچنین رشد پلاک های میکروبی با مصرف دخانیات افزایش یافته و سرعت پوسیدگی دندان ها نیز بیشتر خواهد شد.

تنباکو و آسیب به لثه ها

مواد تشکیل دهنده تنباکو باعث کاهش سرعت جریان خون در لثه ها می شود . به همین دلیل لثه افرادی که مصرف تنباکو دارند به مرور دچار کمبود اکسیژن فقر غذایی می شوند.  این فقر غذایی روند ترمیم بافت نرم لثه را با مشکل مواجه کرده باعث می شود که خطر ابتلا به بیماری های لثه در افرادی که مصرف تنباکو دارند ، دو برابر سایر افراد است.

با تشکر مدیریت سایت دکتر خسروانی فرد ارتودنتیست و متخصص ارتودنسی دندان.

 

 

بدون نظر

درج دیدگاه شما

19 + 17 =