ارتودنسی دندان

ارتودنسی

 ارتودنسی

نکات مهم درباره ارتودنسی که شاید ندانید

ارتودنسی یک روش درمانی موثر برای اصلاح روابط فکی و مرتب سازی دندان هاست که می تواند مشکلات ظاهری دندان را حل کرده و اختلالات لثه را بر طرف سازد .

به کمک ارتودنسی می توان جایگاه دندان ها را اصلاح و طرح لبخند فرد را زیبا و شکیل نمود .
از مهم ترین نکاتی که در رابطه با ارتودنسی باید مد نظر قرار داد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

برخی افراد بر این تصور هستند که درمان ارتودنسی در دوران کودکی و نوجوانی امکان پذیر است ، ارتودنسی درمانی مختص دوران نوجوانی نیست و بسیاری از بزرگسالان نیز حتی در سنین بالا از این درمان بهره مند می شوند.

ارتودنسی

انواع براکت های ارتونسی

رایج ترین نوع ارتودنسی، ارتودنسی ثابت است که خود سه نوع براکت  دارد :
•  فلزی
•  سرامیکی
•  لینگوال
براکت ها از سیم ها و کش های مخصوص ساخته شده اند و دندان ها را به آرامی در مسیر درست حرکت می دهند. براکت ها جنس های مختلفی دارند. براکت های فلزی و سرامیکی را به سطح جلوی دندان ها وصل می کنند و براکت های لینگوال را به پشت دندان ها متصل می کنند. در اینجا توضیحی کوتاه در مورد این براکت ها به شما خواهیم داد.

براکت فلزی در ارتودنسی

براکت های ارتودنسی فلزی بر روی سطح جلوی دندان چسبیده می شوند و می توانند به رنگ نقره ای یا طلایی باشند. استقامت و استحکام این نوع براکت بسیار بالا است و بعد از مدتی کوتاه بیمار به آن عادت خواهد کرد. در هنگام وصل کردن ممکن است که لثه های بیمار کمی اذیت شوند اما کم کم لثه و گونه های بیمار به آن عادت خواهند کرد.

براکت سرامیکی در ارتودنسی

براکت های سرامیکی نسبت به براکت های فلزی کمتر مشخص هستند و ظاهری زیباتر دارند. برخی از افراد تمایل به استفاده از براکت های فلزی ندارند. این افراد می توانند از براکت های سرامیکی استفاده کنند که زیاد به چشم نمی آیند.

براکت های لینگوال

این براکت ها که به ارتودنسی مخفی معروف اند به پشت دندان ها متصل می شوند و همین امر یکی از مزیت های این نوع براکت به حساب می آید. زیرا براکت های لینگوال هنگام لبخند زدن مشخص نیستند. همچنین مراقبت از این نوع براکت ها نیاز به دقت بیشتری دارد.

ارتودنسی برای چه کسانی مناسب است؟

در واقع برای انجام ارتودنسی محدودیت سنی زیادی وجود نداشته و این امر مستلزم نوجوان بودن نیست .
ارتودنسی دندان در مواردی کاربرد دارد که دندان های فرد در زاویه درست و فاصله مناسب از هم رویش نکرده باشند ، در بعضی افراد دندان ها ممکن است خیلی نزدیک به هم یا روی هم رویش پیدا کنند و بدین ترتیب نامرتب و شلوغ خواهند بود.چنین شرایطی نیاز به درمان ارتودنسی را ایجاد می نماید .

مورد مهم بعدی اندازه ی فک نسبت به دندان ها می باشد ، یکی دیگر از مشکلات افراد تفاوت سایز فک و دندان ها می باشد ، یعنی امکان دارد فک کوچک بوده ولی دندان ها بزرگ باشند که دراین صورت دندان ها شلوغ به نظر می رسند و نیاز است تا با استفاده از ارتودنسی دائم و یا ارتودنسی موقت درمان های لازم برای اصلاح جایگاه ها انجام شود . برعکس این حالت هم باعث می شود، بین دندان ها فاصله ایجاد شود و باید به کمک ارتودنسی فاصله ی بین دندان ها را کاهش داد .

ارتودنسی ثابت چیست؟

در مرحله ارتودنسی ثابت براکت ها بر روی دندانها چسبانده می شوند و یک سیم از بین براکت ها گذرانده می شود که با کش های بسیار ظریف به براکت ها انداخته می شود . این کش ها می توانند سفید و یا رنگی باشند . این کش ها در هر جلسه تعویض می شود ولی سیم ها ممکن است هر جلسه عوض نشود و براکت ها هم تا انتهای دوره درمانی در دهان باقی می مانند . در بعضی از موارد نیاز است که از بیمار دندان کشیده شود که براساس نوع ناهنجاری ، شدت ناهنجاری ، سن مراجعه بیمار ، می تواند هر نوع دندانی باشد که معمولاً آسیاهای کوچک فک بالا و پایین می باشد .

ارتودنسی متحرک

تفاوت ارتودنسی متحرک و ارتودنسی ثابت

معمولا ارتودنسی به دو صورت ثابت یا متحرک انجام می شود. پزشک با بررسی های لازم و با توجه به شرایط بیمار مشخص می کند که از کدام ارتودنسی استفاده شود. فردی که از ارتودنسی ثابت استفاده می کند نمی تواند دستگاه ارتودنسی را از دهانش خارج کند. برخلاف این اگر فرد از ارتودنسی متحرک استفاده کند می تواند هنگام غذا خودن دستگاه ارتودنسی را از دهانش خارج کند. در ارتودنسی ثابت براکت ها بر روی دندان های فرد چسبانده می شوند و ثابت می مانند. ولی در اتودنسی متحرک بیمار هر وقت که تمایل داشته باشد می تواند براکت ها را بردارد.

جنبه درمانی ارتودنسی

درمان های ارتودنسی به منظور برقراری رابطه بین دندانی و فکی بهتر انجام می گیرد از این رو این روش علاوه بر زیبایی جنبه ی درمانی نیز خواهد داشت . با این درمان ها نه تنها به زیبایی دندان ها دست پیدا خواهید کرد ، بلکه می توانید با رعایت بهداشت از پوسیدگی های بیشتر که براثر نامرتبی و روی هم قرارگرفتن برخی از دندان ها یا فاصله بین دندانی جلوگیری کنید. این روش با قرار گرفتن دندان ها در محل خود و ایجاد روابط فکی صحیح، سبب تلفظ بهتر حروف و کلمات توسط بیمار و نهایتا حضور با اعتماد به نفس او در جامعه می شود.

مراحل انجام ارتودنسی

مرحله اول : قرار دادن براکت ها بر روی دندان

نیاز است که ابتدا بیمار به مطب دکتر دندانپزشک زیبایی مراجعه نماید و با وی مشاوره کند. بعد از انجام مشاوره و انجام معاینات لازم باید عکس رادیولوژی گرفته شده مورد بررسی قرار گیرد. ابتدا دندان ها را صیقل می دهند و خشک می کنند که براکت ها به درستی به دندان ها متصل شوند سپس از یک حالت دهنده مخصوص در سطوح جلوی دندان ها به مدت ۳۰ ثانیه استفاده می شود و بعد از این مدت زمان پزشک حالت دهنده را پاک می کند و با استفاده از چسب مخصوص براکت ها را بر روی دندان ها قرار می دهند و چسب اضافی را پاک می کنند. بعد از آن با استفاده از یک پرتوی قوی براکت ها را در محل خود محکم می کنند و سیم های ارتودنسی را در محل قرار می دهند.

مرحله دوم: جلسات مراجعه به متخصص ارتودنسی

لازم است که بعد از انجام ارتودنسی در زمان های تعیین شده توسط پزشک به مطب مراجعه کرده و مورد معاینه قرار گیرید. زیرا با گذشت زمان گره های الاستیکی نگه دارنده کشیده و ضعیف می شوند و باید توسط پزشک تنظیم شوند.

مرحله سوم: برداشتن براکت ها

زمانی که دوره درمان کامل شود پزشک بریس های دندان را به راحتی و بدون درد از دهان شما خارج خواهد نمود و چسب های باقی مانده بر روی دندان را پاک خواهد کرد. بعد از این کار ممکن است لثه های فرد کمی ملتهب شود اما مشکلی نیست و بعد از چند روز رفع خواهد شد.

مرحله چهارم : استفاده از پلاک های دندانی

چرا بعد از ارتودنسی از پلاک دندان استفاده می کنیم؟

در حالت طبیعی دندان های هر فرد بر روی استخوان های فک او قرار می گیرد ،  زمانی که  که فرد از روش های درمان ارتودنسی دندان استفاده می کند، دندان ها با فشار (از طریق بریس ها و سیم ها یا تراز کننده ها) به سمت موقعیت جدید حرکت داده می شوند. به منظور حرکت دادن دندان ها به موقعیت جدید، لازم است استخوان در یک طرف دندان برداشته شده یا نرم شود (به این شرایط در اصلاح وا جذب گفته می شود). به این ترتیب اگر یک دندان از جلوی دهان حرکت داده و به سمت عقب برده شود، استخوان پشت دندان محو شده یا در اصطلاح تخصصی وا جذب می شود.

هنگامی که دندان در موقعیت جدید واقع می شود و جایگاه آن تغییر می کند ، استخوان جدید اطراف دندان را احاطه می کند و البته باعث ثابت شدن دندان د موقعیت جدید می شود . این فرآیند تشکیل استخوان جدید در اطراف دندان معمولاً به ۹ تا ۱۲ ماه زمان نیاز دارد.

زمان ارتودنسی

ارتودنسی نامرئی چیست؟

ارتودنسی نا مرئی برای افرادی که دندان های نا مرتبی دارند ارائه می شوند، این نوع ارتودنسی بسیار ساده، متحرک و بدون جلب توجه می باشد که می تواند به درستی جایگاه های دندانی را تغییر دهد ،  بنابراین بیمار می‌تواند بدون نگرانی و هراس از دیده شدن سیم‌ها در طول دوره درمان لبخند بزند. ارتودنسی نامرئی، که کارآمدی آن به اثبات رسیده است، با بهره‌گیری از فناوری تصویربرداری ۳ بعدی ساخته می‌شود.

ارتودنسی کودکان

معمولا ارتودنسی کودکان بعد از ۶ سالگی مناسب است. زیرا در این سن می شود مشکلات نامحسوس دندان و فک در حال رشد را شناسایی و درمان کرد. با درمان اولیه و زود می توان فضای مناسب تری برای رشد دندان های کودک درآینده فراهم کرد. برای بسیاری از کودکان نیازمند به ارتودنسی از براکت استفاده می شود در صورت نیاز ارتودنسی کودکان تا بزرگسالی ادامه پیدا می کند. طول درمان ارتودنسی با هم متفاوت است و بستگی به نوع مشکل ، همکاری کودک و رشد او دارد.

آیا براکت برای کودک ایجاد درد و ناراحتی می کند؟

ممکن است کودکان درابتدا احساس ترس و ناراحتی کنند مخصوصا درموقع استفاده ازهدگیر یا الاستیک که این امر طبیعی است و به مرور زمان عادت می کند. ولی هر گونه درد یا ناراحتی با مسکن های ایبوپرفن یا استامینوفن آرام می شود. دکتر بهنام خسروانی فرد ارتودنتیست وعضو هیئت علمی دانشگاه با آگاهی بالا و صبر درمان ارتودنسی کودکان شما را به بهترین شکل انجام خواهد داد.

مراقبت های بعد از ارتودنسی دندان

  • می بینید که فاصله ی بین براکت ها بسیار کم است و این امر باعث می شود که بعد از غذا خوردن، پلاکت ها به راحتی گیر کنند و این امر به مرور باعث پوسیدگی دندان، بیماری های لثه و افتادن لکه و نقطه های سفید بر روی دندان می شود. به همین دلیل مسواک زدن و استفاده از نخ دندان بعد از صرف هر وعده غذایی اهمیت بالایی دارد و به موفقیت درمان ارتودنسی کمک خواهد کرد. اگر به خوبی از دندان هایتان در این مدت مراقبت کنید خواهید دید که به زودی دندان هایتان ظاهری زیبا و مرتب پیدا خواهند کرد.

ارتودنسی رنگی

چگونه طول درمان ارتودنسی را کاهش دهیم؟

اگر می خواهید که طول درمان ارتودنسی دندان شما به زودی اتمام یابد و دندان هایتان به زودی به بهبودی کامل برسند بهتر است که موارد زیر را رعایت نمایید:

  •   استفاده از ابزار مخصوص براکت ها مانند مسواک بین دندانی، مسواک های برقی و نخ دندان مخصوص
  •   تمیز کردن دندان ها با مسواک مخصوص و خمیر دندان حاوی فلوراید و نخ دندان بعد از هر وعده غذایی
  • استفاده از دهان شویه ضد عفونی کننده
  • مراجعه به دندان پزشک ارتودنسیت خود به طور منظم

تفاوت ارتودنسی و لامینیت دندان

درمان ارتودنسی دندان  برای اصلاح نامرتبی دندان ها بوده  و می تواند مشکلات روابط فکی را  به خوبی اصلاح نماید ، و هیچ روشی نمی تواند جایگزین آن باشد . اگر مشکل دندان ها مربوط به محل قرار گیری است، جابجا نمودن و حرکت دندان تنها راه حل صحیح است. از طرف دیگر اگراندازه دندان کوچک باشد یا بد رنگی بر روی دندان ها وجود داشته باشد تنها درمان صحیح استفاده از روش های درمانی ترمیم زیبایی خواهد بود.  بنابراین نوع درمان های لازم برای زیبایی دندان ها با توجه به فاکتور هایی مانند مشکلات دندان و البته میزان تخریب دندان ها تعیین می شود . اما لامینیت ها بیشتر برای اصلاح بد رنگی ، پوسیدگی ، بد فرمی دندان ها مورد استفاده قرار می گیرند، لامینیت ها که جنس های مختلفی دارند، کاربرد های بسیار زیادی در دندانپزشکی زیبایی دارند که می تواند زیبایی دندان ها و ترتیب خوب آن ها را باز گرداند

ارتودنسی در شرایط خاص

این روش درمانی برای مشکلات بسیاری ارائه شده است و راه حل ایده آل و علمی برای بهم ریختگی های دندانی است ، ارتودنسی درمواردی مانند، افتادن و از دست دادن زود هنگام دندان های شیری یا دائمی می تواند مفید باشد .
برخی از انواع مشکلات پزشکی، تصادف و عاداتی مثل مکیدن شصت دست و… هم می تواند منجر به بروز این اختلالات شود و فرم دندان ها را دچار آسیب بنماید. در آخر اینکه افراد زیادی که دچار نامرتبی دندان هستند گاهی با ظاهر خود مشکل دارند. ارتودنسی به آنها کمک می کند لبخند زیباتری داشته باشند.

برای اصلاح طرح لبخند خود ، به روشی اصولی و ماندگار به دکتر بهنام خسروانی مراجعه و از خدمات ایشان بهره مند شوید .

با تشکر مدیریت سایت دکتر خسروانی – ارتودنتیست

بدون نظر

درج دیدگاه شما

1 × 2 =