انواع براکت ارتودنسی

انواع براکت ارتودنسی

استفاده از براکت ها  و انواع براکت ارتودنسی

براکت ها علاوه بر محافظت دندان ها کمک بزرگی به اصلاح جایگاهی دندان ها دارند، دقت در انتخاب ارتودنتیست می تواند تا حدود زیادی از مشکلات شما را حل نماید . براکت ها با توجه به نیاز دندان ها و دوره ی درمان تعیین می شوند .

رایج ترین نوع ارتودنسی دندان ، ارتودنسی ثابت است که خود سه نوع براکت  دارد :
•  فلزی
•  سرامیکی
•  لینگوال
براکت ها از سیم ها و کش های مخصوص ساخته شده اند و دندان ها را به آرامی در مسیر درست حرکت می دهند. براکت ها جنس های مختلفی دارند. براکت های فلزی و سرامیکی را به سطح جلوی دندان ها وصل می کنند و براکت های لینگوال را به پشت دندان ها متصل می کنند. در اینجا توضیحی کوتاه در مورد این براکت ها به شما خواهیم داد.

براکت های فلزی

همانطور که گفتیم براکت های فلزی بر روی سطح جلوی دندان چسبیده می شوند و می توانند به رنگ نقره ای یا طلایی باشند. استقامت و استحکام این نوع براکت بسیار بالا است و بعد از مدتی کوتاه بیمار به آن عادت خواهد کرد. در هنگام وصل کردن ممکن است که لثه های بیمار کمی اذیت شوند اما کم کم لثه و گونه های بیمار به آن عادت خواهند کرد. اغلب براکت های فلزی توسط نوارهای پلاستیکی که لیگاتور نام دارند به دندان ها متصل می شوند. لیگاتور ها براکت ها و قوس ها را متصل به هم نگه می دارند و در رنگ های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند.
در طول درمان به کمک براکت های فلزی باید کمی دقت نمود و برخی از عادت های غذایی را در این مدت ترک کرد. برای مثال سبزیجات و گوشت های سفت و هر چیزی شبیه آنها در این مدت مصرف نشود. از خوردن هر چیزی که ممکن است به براکت ها بچسبد نیز باید خودداری شود.

انواع براکت ارتودنسی

براکت های سرامیکی

براکت های سرامیکی نسبت به براکت های فلزی کمتر مشخص هستند و ظاهری زیباتر دارند. برخی از افراد تمایل به استفاده از براکت های فلزی ندارند. این افراد می توانند از براکت های سرامیکی  در ارتودنسی دندان استفاده کنند که زیاد به چشم نمی آیند. رنگ براکت های سرامیکی شفاف تر از براکت های فلزی است و برای افرادی که به این موضوع اهمیت زیادی می دهند مناسب تر است.

براکت های لینگوال

این براکت ها که به ارتودنسی  مخفی معروف اند به پشت دندان ها متصل می شوند و همین امر یکی از مزیت های این نوع براکت به حساب می آید. زیرا براکت های لینگوال هنگام لبخند زدن مشخص نیستند. همچنین مراقبت از این نوع براکت ها نیاز به دقت بیشتری دارد.

 

با تشکر مدیریت سایت دکتر بهنام خسروانی

بدون نظر

درج دیدگاه شما

شانزده − سیزده =