جرم گیری قبل از ارتودنسی

جرم گیری قبل از ارتودنسی

جرم گیری قبل از ارتودنسی

جرم گیری قبل از ارتودنسی در تمیز کردن راحت تر دندان ها و از بین بردن بوی بد دهان پس از ارتودنسی دندان نقش بسیار مهمی دارد. اگر  با وجود جرم بروی دندان ارتودنسی صورت گیرد به مرور زمان دندان ها پوسیده می شود و ظاهر بسیار زشتی بعد از ارتودنسی بر روی دندان ها ایجاد می کند.

 

جرم گیری قبل از ارتودنسی

عوامل تشکیل جرم بروی دندان

بزاق دهان بطور معمول داری املاح زیادی است که در قسمت های از دندان که معمولا با غذا و مسواک کمتر در تماس است رسوب می کند. که به مرور زمان مانده موادغذایی و میکروب های دهانی به این رسوبات اضافه می شود و تشکیل پلاک که لایه اولیه جرم بروی دندان است را می دهد. اگر به مرور زمان برای از بین بردن این پلاک ها از مسواک ونخ دندان استفاده نکنیم این پلاک ها به مرور حجیم می شود و به رسوبات آهکی زرد یا تیره رنگ تبدیل می شود. پس در نتیجه این جرم ها از تجمع پلاک های که به موقع تمیز نشده اند بروی دندان ایجاد می شوند که بدنبال آن بوی بد دهان، پوسیدگی دندان، تیرگی دندان و بیماری لحثه را بدنبال دارد.

این جرم ها به مرور زمان باعث تخریب پایه های دندان می شود ودر نتیجه سلامت دندان ها را نیز تهدید می کند. برداشتن این جرم ها به طور دوره ای نقش بسیار زیادی در زیبایی وسلامت دندان نیز دارد.

آیا جرم گیری مینای دندان را از بین می برد و باعث شل شدن دندان می شود؟

در گذشته مراجعین برای انجام دادن جرم گیری  قبل از ارتودنسی بروی دندان های خود بر این باور بودن که انجام این کار باعث می شود که مینای دندان از بین برود و دندان ها شل شود ولی در صورتی که این رسوباتی که به مرور زمان بروی دندان تشکیل شدده اند موجب تحلیل بافت نگهدارنده دندان می شوند و در نهایت تخریب لثه وشل شدن دندان را به همراه دارد. به همین خاطر ارتودنتیست اقدام به جرم گیری قبل از ارتودنسی می کند تا دندان به مرور زمان بافت های نگهدارنده خود را از دست ندهند.

آیا جرم گیری باعث حساس شدن دندان ها می شود؟

جرم هایی که به مرور زمان بروی دندان ها تشکیل می شوند مانند یک عایق حرارتی عمل می کنند که در این صورت احساس سرما و گرمای دندان را می گیرند. افراد پس از انجام جرم گیری توسط دندانپزشک تصور می کنند که دندان هایشان حساس شده ولی در صورتی که این حساسیت موقتی بوده و پس از چند روز از بین می رود.

 

با تشکر مدیریت  سایت دکتر خسروانی فرد ارتودنتیست

بدون نظر

درج دیدگاه شما

پنج − پنج =