دندانپزشکی رفتن در ماه رمضان

دندانپزشکی رفتن در ماه رمضان

دندانپزشکی رفتن در ماه رمضان   

با شروع ماه مبارک رمضان ، در ذهن بسیاری از مردم سوالات فروانی در رابطه با دندانپزشکی رفتن در ماه رمضان ایجاد می شود. اینکه برای فرد روزه دار رفتن به دندانپزشکی جایز است یا خیر؟ آیا ممکن است درمان های دندانپزشکی باعث باطل شدن روزه شود یا خیر ؟ نکته بسیار مهمی که همه باید بدانند این است که اسلام همیشه به رعایت بهداشت و خصوصا بهداشت دهان و دندان سفارش نموده است. آیا وارد شدن وسیله ای به دهان در درست بودن روزه مشکلی ایجاد می نماید یا خیر ؟

دندانپزشکی رفتن در ماه رمضان

تعریفی که برای روزه وجود دارد ، این است که فرد روزه دار به طور مطلق از خوردن و آشامیدن منع شده است . این مساله باعث می شود بسیاری از روزه داران این تصور را داشته باشند که ورود هر شیء به دهان ممکن است که باعث باطل شدن روزه شود. به همین دلیل دندانپزشکی رفتن در ماه رمضان جزء مسائلی است که برای خیلی از روزه داران مبهم می باشد .

مساله ای که در احکام روزه وجود دارد این است که بعضی موارد مبطلات روزه هستند و بعضی دیگر مکروهات . در بررسی رساله های مراجع اسلامی مشاهده می شود که هیچ یک از اعمال درمانی دندانپزشکی که شامل تزریق آمپول بی حسی در لثه ، کشیدن دندان ، پر کردن آن و دیگر کارها می شود ، جزء مبطلات روزه محسوب نمی شوند. پس دندانپزشکی رفتن در ماه رمضان فی النفسه باطل کننده روزه نمی باشد. ولی ممکن است که پایین رفتن چیزی از حلق و گلوی بیمار مانند آب، ذرات موادی که از فک و دندان کنده می‌شود و یا برای درمان مورد استفاده قرار می‌گیرد ، موجب باطل شدن روزه شود که در این شرایط برای فردی که قادر به مراقبت و اجتناب از بلعیدن و فرو بردن این‌هاست دندانپزشکی رفتن در ماه رمضان بلامانع می باشد. به علاوه آمپولی که در درمان های دندان پزشکی برای بی حسی استفاده می شود از دیدگاه مراجع اسلامی که تنها آمپول هایی که دارای ارزش غذایی هستند را مبطل روزه می دانند ، مشکلی ندارد.

برخی خدمات دکتر خسروانی فرد ، ارتودنتیست و متخصص ارتودنسی دندان .

با تشکر مدیریت سایت دکتر خسروانی فرد ، ارتودنتیست و متخصص ارتودنسی دندان .

 

بدون نظر

درج دیدگاه شما

16 − چهار =