رعایت نکات بهداشتی در دوران ارتودنسی دندان

نکات بهداشتی در دوران ارتودنسی

رعایت بهداشت دهان و دندان در تمامی دوره های  زندگی باید رعایت شود اما این امر در درمان  دندان های ارتودنسی شده اهمیت بیشتری پیدا می کند. در این مقاله نکاتی گفته می شود که بهتر است با رعایت کردن آنها از پوسیدگی دندان های خود  در دوره ارتودنسی جلوگیری کنید

با مصرف هر وعده غذایی زدن مسواک و کشیدن نخ دندان برای همه افراد ضروری است زیرا باعث جلوگیری از فعالیت اسید های مخرب  و میکروب های آسیب رساننده به دندان می شود.اسید هایی که برای هضم و غذا در دهان تولید می شود  به طور معمول بعد  از سه الی پنج دقیقه بعد از مصرف  هر گونه مواد غذایی   در دهان آغاز به فعالیت می کند و بعد از گذشت تقریبا یک ساعت فعالیت های مخرب در دهان آغاز می شود که بر روی مینای دندان تاثیر گذاشته و می تواند آنها را مرور زمان پوسیده و خراب کند .

شاید در روز های اول هنوز به براکت ها و سیم های ارتودنسی که در  دهان شما وجود دارد عادت نکرده باشید اما بعد از گذشت مدتی شما به ارتودنسی دندان خود عادت کرده و به مانند قبل می توانید از مسواک و نخ دندان استفاده کنید .در این دوران علاوه بر مسواک معمولی ،مسواک بین دندانی برای شما تجویز می شود  که با آن می توانید  اطراف و زیر براکت ها و همچنین سیم ارتودنسی را بدون آسیب به سیم  پاکیزه کنید .

رعایت کات بهداشتی در دوران ارتودنسی

چگونه در دوران ارتودنسی مسواک بزنیم

  • دقت داشته باشید مواد غذایی در  کناره های براکت  و زیر سیم ها باقی نمانده باشد
  • با حوصله و با دقت برای مسواک زدن دندان خود زمانی بین دو تا پنج دقیقه در نظر بگیرید.
  • پیشنهاد می شود از خمیر دندان های فلوراید دار در این مدت استفاده کنید .
  • مسواک نرمی را انتخاب کنید و  و با زاویه ۴۵ درجه و حرکت های چرخشی مسواک بزنید
  • معمولا مسواک هایی که برای ارتودنسی استفاده می شود زودتر از حالت معمول خراب و فرسوده می شوند پس زود به زود آنها را تعویض کنید .

اهمیت  استفاده از نخ دندان در دوران ارتودنسی

کشیدن نخ دندان و استفاده از دهان شویه مکملی برای رعایت بهداشت و دندان ها در کنار مسواک هستند . معمولا آموزش صحیح نکات بهداشتی توسط ارتودنتیست به شما داده می شود. برای استفاده از نخ دندان آنها را از زیر سیم بین دو دندان رد کرده  و با بالا و پایین دادن نخ دندان مواد غذایی را خارج کنید .پیشنهاد می شود از حرکت اره ای شکل در بین دندان ها ی خود خودداری کنید .

با تشکر مدیریت سایت دکتر بهنام خسروانی فرد دندانپزشک و ارتودنتیست

 

بدون نظر

درج دیدگاه شما

18 − 2 =