سیم ارتودنسی

ارتودنسی

سیم قوس دار ارتودنسی چیست؟

در واقع سیمی که برای ارتودنسی استفاده می شود یک سیم قوس دار بوده که متصل به براکت های دندان می باشد این سیم به این دلیل قوس دار ساخته شده است که  دندان های ردیف بالای شما تشکیل قوس بالایی دندان ها را داده و دندان های پایینی تشکیل قوس پایینی دندان ها را داده است. . سیم قوس دار باعث می شود که حرکت دندان های شما اتفاق بیفتد و آنها را به سمت مورد نظر هدایت می کند .

وارد آوردن نیرو به وسیله سیم قوس دار ارتودنسی: سیم های ارتودنسی به دندان های کج شما نیرو وارد می کند و با نیرو آوردن به دندان های شما باعث شکل دلخواه در دندان های شما می شود .سیم باید فنری باشد و در عین حال با اعمال یک نیروی ملایم به دندان ها باعث حرکت آنها شود و براکت خود را به آرامی وادار به حرکت کند.

ارتودنسی

اندازه سیم قوس دار ارتودنسی:در واقع منظور مقطع  و ضخامت سیم ارتودنسی می باشد . هنگامی که سیم وارد شیار براکت می شود یا از آن خارج می شود اگر با زاویه بیشتری انحراف  پیدا کند اصطکاک ایجاد می شود.

انواع سیم های ارتودنسی

  • سیم گرد: این سیم ها انعطاف پذیر هستند و  و از مواد الاستیک ساخته شده اند و  ارتودنتیست با به کار گذاشتن آنها باعث ایجاد تعامل بین دندان ها می کند.
  • سیم مربعی شکل
  • سیم مستطیلی شکل
  • مواد تشکیل دهنده سیم

سیم های قوسی از نظرترکیب مواد تشکیل دهنده به دو دسته اصلی تقسیم می شوند :

  1. فولاد ضد زنگ:این سیم زنگ نمی زند و می تواند به روش های گوناگونی تنظیم شود به صورتی که به دندان آسیبی وارد نمی کند .
  2. نیکل تیتانیوم:این باعث انعطاف پذیر بودن سیم ها می شود و قادر است بعد از تغییر شکل دوباره به حالت اولیه خود برگردد.

با تشکر مدیریت سایت دکتر بهنام خسروانی فرد ارتودنتیست

بدون نظر

درج دیدگاه شما

5 × پنج =