پلاک بعد از ارتودنسی

بعد از انجام ارتودنسی نیاز به نگهداری از دندان های ارتودنسی شده می باشد، بدین منظور نیاز است تا از پلاک های دندان برای دوره ی های موقت استفاده نمایید .

زمانی که  بریس ها از دهان خارج می شوند، مرحله نگهداری و حفظ نتایج درمان آغاز می گردد. برای این منظور نیاز است تا حدود ( حداقل) ۱۲ ماه از پلاک دندان استفاده نمایید .

بد نیست بدانید که پلاک ها نقش به سزایی در روند و جایگاه نهایی دندان های شما دارند ، نتایج نهایی روش های درمان ارتودنسی دندان  بستگی به استفاده مناسب از پلاک های متحرک دارد و استفاده منظم و مناسب از این پلاک ها می تواند حفظ این نتایج را برای مدت طولانی تر امکان پذیر نماید. از این رو توصیه می شود که تا پایان دوره ی درمان حتما مواردی که دندانپزشک زیبایی یا ارتودنتیست ارائه می نماید را به خوبی رعایت نمایید ، بدون انجام این کار نتیجه ی درمان شما تحت تاثیر قرار می گیرد و البته در بسیاری از موارد ممکن است که دوره ی درمان شما طولانی تر بشود ، ، دندان ها پس از درمان از موقعیت اولیه خود حرکت کرده و نتایج درمان به تدریج از بین می رود. در واقع مراقبت های ارتودنسی بعد از انجام آن بسیار اهمیت دارد.

%d9%be%d9%84%d8%a7%da%a9-%d8%af%d9%86%d8%af%d8%a7%d9%86
اهمیت و دلیل استفاده از پلاک های دندان

در حالت طبیعی دندان های هر فرد بر روی استخوان های فک او قرار می گیرد ،  زمانی که  که فرد از روش های درمان ارتودنسی دندان استفاده می کند، دندان ها با فشار (از طریق بریس ها و سیم ها یا تراز کننده ها) به سمت موقعیت جدید حرکت داده می شوند. به منظور حرکت دادن دندان ها به موقعیت جدید، لازم است استخوان در یک طرف دندان برداشته شده یا نرم شود (به این شرایط در اصلاح وا جذب گفته می شود). به این ترتیب اگر یک دندان از جلوی دهان حرکت داده و به سمت عقب برده شود، استخوان پشت دندان محو شده یا در اصطلاح تخصصی وا جذب می شود.

هنگامی که دندان در موقعیت جدید واقع می شود و جایگاه آن تغییر می کند ، استخوان جدید اطراف دندان را احاطه می کند و البته باعث ثابت شدن دندان د موقعیت جدید می شود . این فرآیند تشکیل استخوان جدید در اطراف دندان معمولاً به ۹ تا ۱۲ ماه زمان نیاز دارد.

بهتر است برای اتمام دوره والبته تثبیت دندان ها بعد از برداشتن بریس دندان از پلاک های دندانی استفاده نمایید و به این منظور نیز   تا زمان تشکیل استخوان جدید در اطراف دندان از پلاک های تهیه شده برای دندان های خود استفاده نماید. بنابراین، لازم است بیمار به مدت ۱۲ ماه از پلاک های متحرک بطور منظم استفاده کند. با این وجود هنوز ممکن است بعضی افراد نیاز به استفاده از این پلاک ارتودنسی دندان متحرک پس از گذشت ۱۲ ماه از تکمیل دوره درمان خود داشته باشند. این شرایط به بیولوژی دندان بیمار بستگی داشته و علت آن در ادامه توضیح داده خواهد شد.

بعد از این دوره چه باید کرد؟
پس از گذشت دوره  ۱۲ ماهه و البته استفاده مداوم از پلاک های دندان ، اغلب به بیمار پیشنهاد می شود از این پلاک ها در طول شب برای ۳ تا ۵ مرتبه در هفته برای تمام مدت عمر از آن ها استفاده کند ، این امر یک عمل طبیعی است زیرا در طی دوره ی درمان فرد به وجود پلاک ها در دهان عادت کرده و مشکلی با وجود آن ها در طول شب نخواهد داشت . علت پیشنهاد انجام این کار به بیمار به خاطر اینست که با استفاده از این پلاک ها فرآیند انتقال و جابجایی دندان ها به سمت جلو و عقب با افزایش سن متوقف شده یا آهسته می شود.

این حرکت به آهستگی اتفاق افتاده و معمولاً در طول ده ها سال در فرد بیمار مشاهده می گردد. به هر حال، با استفاده مداوم و مستمر پلاک های متحرک، امکان جلوگیری یا آهسته کردن این فرآیند وجود دارد.

 

با تشکر مدیریت سایت دکتر خسروانی – ارتودنتیست

بدون نظر

درج دیدگاه شما

نوزده − 11 =